• * "Zakręceni w pomaganie"

        • Od kilku lat w naszej szkole zbieramy plastikowe zakrętki. Tym razem sześć worków zebranych w ubiegłym i tym roku szkolnym przekazaliśmy na pomoc Michalinie. Akcja nadal trwa. Dziękujemy wszystkim osobom angażującym się w akcję. M. Jackiewicz 

        • * Dzień Edukacji Narodowej

        • 14 października 2019r. to wielki dzień w naszej szkole. Świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej, a także odbyła się ceremonia przekazania nowego sztandaru. Podczas uroczystości nastąpiło symboliczne przekazanie mocy nowemu sztandarowi poprzez zetknięcie orłów na szczytach drzewców. Ten znak jest wyrazem ciągłości tradycji naszej szkoły, pokoleń naszych nauczycieli, rodziców i uczniów.

        • * Wycieczka Perły Lubelszczyzny

        •     W dniach 04 - 07 czerwca 2019 r. odbyła się wycieczka Perły Lubelszczyzny. Dwudziestu dwóch uczniów naszej szkoły wraz z szesnaściorgiem uczniów SP i Gimnazjum w Gawlikach Wielkich wspólnie zwiedzało najciekawsze miejsca Lubelszczyzny.Pierwszym punktem programu był Park Edukacji i Iluzji w Trojanowie, gdzie weszliśmy do pochyłego domu, wielu labiryntów i sali cieni. Po dniu pełnym atrakcji dotarliśmy wieczorem do Wąwolnicy. Nocowaliśmy w Domu Pielgrzyma, ponieważ Wąwolnica jest miejscem kultu religijnego. Tu znajduje się sanktuarium słynącego łaskami obrazu Matki Boskiej Kębelskiej (z 1440 r.).

               Następnego dnia wyruszyliśmy do Janowca. Na lewym brzegu Wisły zwiedziliśmy położony na skarpie zamek z początku XVI w. – rezydencję Firlejów, Tarłów i Lubomirskich. Uważany jest on za jeden z najbardziej majestatycznych i najurokliwiej położonych zamków w Polsce. Tuż obok ruin zamku znajduje się skansen. Składa się z dworu i zabudowań gospodarczych. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był Czarnolas, gdzie tworzył Jan Kochanowski. Zobaczyliśmy miejsca znane nam tylko z lekcji języka polskiego. Potem udaliśmy się do Kazimierza Dolnego. Wszystkich oczarował lessowy wąwóz Korzeniowy Dół. To prawdziwy cud natury. Widzieliśmy powyginane drzewa i długie korzenie sięgające w głąb skały lessowej. W Kazimierzu Dolnym zachwyciły nas renesansowe kamieniczki, Rynek, spichlerze, widok z Góry Trzech Krzyży, ruiny zamku i wieża strażnicza.

             06 czerwca udaliśmy się do Kozłówki, gdzie znajduje się pałac rodziny Zamoyskich. To tu przetrwały niezniszczone przez II wojnę światową i czasy komunistyczne wnętrza z bogatymi i jednolitymi stylistycznie zbiorami ordynata Konstantego Zamoyskiego. Na szczególną uwagę zasługują piękne miśnieńskie piece kaflowe – jedyne i niepowtarzalne, ponieważ właściciel po ich wykonaniu zażądał zniszczenia wszystkich form użytych do produkcji. W Kozłówce zwiedziliśmy kaplicę przy pałacu, piękne i zadbane ogrody, rozarium, bażantarnię, powozownię i Galerię Sztuki Socrealistycznej. Na naszej trasie znalazł się też Nałęczów. Byliśmy w pijalni wód mineralnych i Parku Zdrojowym. Zapoznaliśmy się ze zbiorami zgromadzonymi w Muzeum Stefana Żeromskiego. Podziwialiśmy Pałac Małachowskich i stojącą przed pałacem ławeczkę Bolesława Prusa. Na koniec pobytu w Nałęczowie udaliśmy się do Pijalni Czekolady Wedla w Parku Zdrojowym.

              W piątek rano pojechaliśmy do Puław. Obejrzeliśmy zespół pałacowo – parkowy książąt Czartoryskich ukształtowany na przełomie XVIII i XIX w. według koncepcji Izabeli Czartoryskiej. Zobaczyliśmy odrestaurowane parkowe obiekty: pałac, Świątynię Sybilli, Dom Gotycki, Altanę Chińską oraz piękne okazy przyrodnicze. Szczególnie nas zachwycił kwitnący tulipanowiec amerykański. Po obiedzie w restauracji ,,Pod Dębami’’ wyruszyliśmy do domu. Uczniowie obu szkół nawiązali wiele nowych znajomości.Dziękujemy za współpracę Pani Beacie Szymborskiej i Panu Robertowi Wieliczko ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gawlikach Wielkich.Podziękowania kierujemy również do Pani Justyny – pilotki, która zorganizowała zabawy integracyjne i konkurs wiedzy o zwiedzanych miejscach.

          Nad uczniami opiekę sprawowała Małgorzata Jackiewicz i Wioletta Tomaszewska.

        • * Projekt "

        • W okresie od 02.10.2018 r. do 10.12.2018 r. w naszej szkole realizowany był mały projekt edukacyjny z zakresu edukacji ekologicznej pod tytułem ,,Kwiaty dla Niepodległej''. Instytucją współfinansującą projekt była Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich. Przyznaną dotację przeznaczono na zakup 28 roślin, materiałów ogrodniczych, nagród w konkursach i tabliczki upamiętniającej podjęte przez uczniów działania.

          W ramach projektu zrealizowano następujące działania:• Uczniowie posadzili malwy i róże na terenie szkoły. • Posadzono buk pospolity mający upamiętnić 100 rocznicę odzyskania niepodległości. • Przeprowadzony został konkurs pt. ,,Znaczenie tradycyjnych roślin w ogrodzie, kuchni i medycynie ludowej”. • Odbył się konkurs plastyczny i fotograficzny pt. „Białe i czerwone w naturze”.• Zorganizowano wystawę nagrodzonych i wyróżnionych prac w konkursach pt. ,,Białe i czerwone w naturze’’.

          W pracach przy sadzeniu roślin uczestniczyło 5 uczniów z klasy III Gimnazjum i 6 z klasy VIII SP w Kruklankach. Konkurs ,,Znaczenie tradycyjnych roślin w ogrodzie, kuchni i medycynie ludowej” odbył się w dwóch kategoriach wiekowych I-III SP i IV-VIII SP. Konkurs plastyczny i fotograficzny przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych I-III SP, IV-VI SP, VII-VIII SP i III Gimnazjum. Konkursy cieszyły się największym powodzeniem wśród uczniów klas I-III SP. W każdym z nich osoby, które zajęły miejsca od 1 do 3 i wyróżnione otrzymały nagrody książkowe.Projekt opracowały i zrealizowały: Dorota Sulej i Małgorzata Jackiewicz

        • * Spektakl pt. "Kto ty jesteś - Polak mały"

        •       Dnia 18 października uczniowie klas 0-III obejrzeli przedstawienie teatralne pt. "Kto ty jesteś - Polak mały" w wykonaniu aktorów sceny białostockiej. Spektakl utrwalił dzieciom symbole narodowe, godło, flagę oraz hymn. Uczniowie wraz z aktorami odwiedzali ważne miejsca naszego kraju na mapie. Przedstawienie dostarczyło dzieciom wielu miłych przeżyć.

        • * Święto Wszystkich Świętych

        •     Na naszym terenie jest bardzo dużo cmentarzy z I wojny światowej. Jednak dla pochowanych na nich żołnierzach, czy to niemieckich, czy rosyjskich, coraz mniej osób może zapalić "światełko". Dlatego 2 listopada br. uczniowie klasy III gimnazjum pod opieką p. Izabeli Bartczak nawiedzili jeden z wielu takich cmentarzy w Kruklankach. Podopieczni razem z wychowawcą postawili na nagrobkach znicze, a następnie uczcili minutą ciszy tych, którzy polegli ponad 100 lat temu.

           · 

        • * Ogólnopolskim Konkursie Głośnego Czytania

        •      Uczniowie klas I-III z wychowawczyniami i Gminną Biblioteką biorąudział w Ogólnopolskim Konkursie Głośnego Czytania" SzkolnePrzygody Gangu Słodziaków". Konkurs ma na celu inspirować dzieci docodziennego czytania i rozwijać wyobraźnię twórczą. Podczas głośnego czytania opowiadań z książki Renaty Piątkowskiej "Co się stanie na leśnej polanie" odbyły się gry i zabawy. W spotkaniach uczestniczyli :sekretarz gminy p.Barbara Ginkowska, skarbnik gminy p.Arkadiusz Słowik, instruktor Biblioteki Powiatowej w Giżycku p.Ewa Ambroch, dyrektor SP p.Justyna Maliszewska, podleśniczy Leśnictwa Knieja Łuczańska p.Sylwia Żelasko, księgowa SP p. Beata Zawada, nauczycielka SP p. Katarzyna Orynczak oraz rodzice i dziadkowie. Do głośnego czytania zaprosiliśmy również uczniów klasy 0. Dziękujemy zaproszonym gościom za przybycie.

        • * Gżegżółka 2018

        •     19 października br. nasi uczniowie pod opieką pani Katarzyny Orynczak: Mateusz Chmielewski z klasy III gimnazjum, Julia Perżyło z klasy VIII oraz Sandra Bekisz z klasy VII, reprezentowali szkołę na XV Regionalnym Konkursie Ortograficznym "Gżegżółka 2018" w Wilkasach. Poziom był bardzo wysoki. W konkursie startowało aż 33 uczestników. Udział w takim przedsięwzięciu na pewno im się przyda, ponieważ już za tydzień w BiOKGK w Kruklankach odbędzie się już III edycja konkursu Gminny Mistrz Ortografii pt. "Dyktando Niepodległościowe". Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia!

        • * Wystawa grafik Pabla Picassa

        •      18 października br. odbyła się wystawa grafik Pabla Picassa, twórcy współczesnej sztuki nowoczesnej. Na wystawie można było obejrzeć oryginalne akwaforty, linoryty i seriografie ze słynnej teki Vollarda z 1933 roku, cyklu „Korrida i Bachanalie”, litografie do „Wojny i Pokoju” oraz teki erotyków z 1969 roku z kolekcji p. Dariusza Matyjasa.

        • * Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i

        •     16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podjęła próbę pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem akcji jest wspólne promowanie w całej Polsce nauki pierwszej pomocy. W 2017 roku w akcji udział wzięło 85 100 uczestników. Czy w tym roku udało się pobić rekord przekonamy się wkrótce.

        • * Święto Pieczonego Ziemniaka

        •      21  września  uczniowie  kl. I  wraz  z  wychowawczynią  i rodzicami  udali  się  do  Gospodarstwa  Agroturystycznego pani  Marioli  i  Jerzego  Oryńczak   w Jeziorowskich by  uczcić  Święto  Pieczonego  Ziemniaka. Celem  imprezy  było  propagowanie  aktywnego  spędzania  wolnego  czasu  na  powietrzu, podtrzymywanie  tradycji  Święta  Pieczonego  Ziemniaka, poszerzenie  wiedzy  dzieci  na  temat  ziemniaków, zintegrowanie  dzieci   i rodziców  przez  aktywne  zabawy. Dzieci  wysłuchały też krótkiej  bajki  o  ziemniaku. Najwięcej  radości  sprawiały  konkurencje  sportowe : rzuty  ziemniakami  do  kosz, transport ziemniaków, gorący  kartofelek, kelnerzy, paczka                              z  ziemniakami. Były też  konkurencje  dla  rodziców  -  obieranie  ziemniaków  na  czas i  wspólne  tańce ( zumba ). Świetnymi  animatorkami  imprezy były  Marta  Oryńczak  i  Julia  Karpińska  nasze byłe  uczennice. Bardzo Im za to dziękujemy :) Po  wesołej  zabawie przyszedł  czas  na  ognisko,  kiełbaski i  pieczone  ziemniaczki. Po  zachodzie  słońca  udaliśmy   się  do domów.

        • * Spektakl pt. "Kto jest najpiękniejszy?"

        •       W piątek 28 września odwiedzili nas aktorzy ze Studia Artystycznego AKADA z Suwałk. Uczniowie klasy 0-III obejrzeli spektakl teatralny pt. "Kto jest najpiękniejszy?" Pełne humoru i zabawnych sytuacji przedstawienie opowiadało historię zwierzątek: leniwego motyla Maurycji, pszczółki, konika polnego, pająka, mrówki i motyla. Widzowie podczas przedstawienia dowiedzieli się, że nie liczy się piękny, atrakcyjny wygląd lecz przede wszystkim dobre serce i chęć pomagania innym w potrzebie. Pamiętajcie - najważniejsze i najpiękniejsze jest to, co mamy w środku!

           

           

        • * Klasowy "Dzień Chłopaka"

        • Dzisiaj, uczennice klasy VI wraz z wychowawczynią p. Katarzyną Orynczak, przygotowały niespodziankę z okazji "Dnia Chłopaka". Zorganizowały w klasie konkursy, upominki oraz własnoręcznie robiony poczęstunek. Chłopcy byli mile zaskoczeni i bardzo dobrze się bawili. Wszystkim Chłopakom życzymy wielu sukcesów :)

        • * Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"

        • 25 września 2018 r. 46 uczniów z klas VIII SP  i III gimnazjum wyjechało do Ełku do kina na film " Dywizjon 303". Organizatorem wycieczki była pani Danuta Gaweł, a w opiece nad młodzieżą wspierali ją: pani Katarzyna Orynczak, pani Anna Sawczyszyn, pan Jarosław Karbowski. Młodzież w ogromnym skupieniu i z powagą poznawała prawdziwą historię najsłynniejszego dywizjonu w bitwie o Anglię. 

           

          * Wyjazd do kina na film pt. "Dywizjon 303"

        • * Narodowe czytanie 2018

        • 07.09.2018r. uczniowie naszej szkoły wraz z Panią dyrektor i nauczycielami aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję "Narodowe Czytanie". Tego roku wszyscy uczestnicy wspólnie czytali "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Bardzo ważnym było, aby tegoroczna akcja, oprócz jej głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości. Uczniowie jak i zaproszeni goście, czytając piękną lekturę, przybliżyli wszystkim słuchaczom doświadczenia sprzed wieku. 

        • * Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

        • 3 września o  godz. 9.00 rozpoczęliśmy  nowy  rok szkolny  2018/2019. Wszystkich zebranych  gości, nauczycieli, uczniów  i ich  rodziców  uroczyście  przywitała  p. Justyna  Maliszewska, która objęła stanowisko  Dyrektora  SP w  Kruklankach. Szczególne  słowa  zostały  skierowane  do  uczniów  kl. I. Po  krótkiej  części  artystyczne i  egzaminie  włączono  ich  w  poczet  uczniów  naszej  szkoły . Złożyli  ślubowanie i  zostali  pasowani  na  uczniów  SP  w  Kruklankach. Na  koniec p. dyrektor  przedstawiła  wychowawców, nauczycieli  i pracowników  szkoły oraz  złożyła życzenia,  aby   szkoła stała  się  miejscem  przyjaznym,  w  którym współpraca  w  nowym  roku  będzie  układała  się  pomyślnie.  Początek  roku  szkolnego jest  zawsze  ważnym  momentem  w życiu  całej  społeczności  szkolnej. Każdy  wiąże  z  nowym  rokiem  szkolnym  nadzieje, ale  jest tez pełen  obaw przed  tym,  co ten rok  przyniesie.

        • * Wycieczka do Leśniczówki Pranie

        • 21.03.2018r. uczniowie klas IV-VI spędzili Dzień Wiosny w Leśniczówce Pranie - Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W kilku izbach poświęconych jego pamięci mogli zobaczyć rękopisy, rysunki, archiwalne gazety, do których pisywał poeta, a także wiele pamiątek związanych z jego życiem. Ponadto uczniowie wzięli udział leśnych podchodach literackich "Śladami Gałczyńskiego". Zajęcia pozwoliły wykorzystać wiadomości o K. I. Gałczyńskim zdobyte podczas zwiedzania muzeum. Wszyscy wrócili zadowoleni i bogatsi o wiedzę o naszym patronie szkoły. Opiekunkami wycieczki były p.D. Gaweł, p.K. Orynczak i p.W. Tomaszewska.